AVOFARM ÇİFTÇİLERİ

AVOKADOLARIMIZ

Avofarm markası olarak  maceramız  ilk önce Etiyopya / Addis Ababa’nın 300 km güneyinde bulunan 120 çiftlikten elde ettiğimiz avokadolarla başladı.  

Etiyopyalı çiftçiler avokado ağaçlarını organik kahve çiftliklerinde, kahvelerine gölge sağlamak amacıyla kullanıyorlardı. Avokadolarımız ise bu kahve çekirdekleri arasında yetişiyordu.

Tesisimiz kurulmadan önce çiftçiler avokadolarını tedarik edebilecek bir pazar bulamıyorlardı.  Ürünlerinin bir kısımını yerel pazarda çok düşük fiyarlara satıyor,  hasat edilemeyenleri ise çürümeye bırakıyorlardı. 2012 yılında Avofarm tesisimizin kurulmasıyla birlikte ilk yılımızda elle yapılan hasat sayesinde 1,6 milyon avokado toplandı. Böylece çiftçiler de bu ürünlerinden gelir elde etmiş oldu.  

Etiyopya’daki çiftçilerimizle başlamış olduğumuz bu yolculuğumuz, markamıza eklediğimiz yeni ürün gruplarımız sayesinde Yeni Zelanda, Meksika ve Kenya'daki çiftçilere kadar uzandı.  Bizler ise bugün, ürünlerimizi dünyanın dört bir yanındaki bu çalışkan çiftçiler  ve iş ortaklarımızla birlikte üretmekten gurur duyuyoruz.

Partnerlerimiz avokadoları doğrudan küçük çiftliklerden satın alıyor, belirli bir prim ödüyor ve böylece komisyoncuları atlayarak  çiftçilere düzenli bir gelir garantisi sağlıyor. Ekonomisi güçlenen  çiftçilerimiz ise geçim kaynaklarını iyileştiriyor,  çiftlik hayvanları satın alarak bakımlarını yapıyor, çocuklarını eğitebiliyor ve kaliteli evler inşa edebiliyorlar.

Bugün, 1500'den fazla Adil Ticaret küçük çiftlik işletmesi avokado tedarik ediyor. Adil Ticaret ve Organik programları, çoğunlukla kadınların sahip olduğu çok sayıda küçük aile çiftliği ile sözleşme yapmayı içeriyor.  Program sayesinde çiftçiler, organik yetiştirme teknikleri konusunda eğitiliyorlar ve ardından uluslararası bir akreditasyon ajansı tarafından sertifikalandırılıyorlar. Daha fazla üretim yapmaları için teşvik edilen çiftçiler kendileri, aileleleri ve içinde bulundukları topluluğun yaşam standardının yükselmesine katkı sağlamış oluyorlar. 

HİNDİSTAN CEVİZLERİMİZİ NASIL TOPLUYORUZ

Hindistan cevizi yağlarımız, kararlı çiftçilerimizin bir yıllık emeğinin ürünüdür. Organik tarım alanında ürünlerini tutku ve özveriyle yetiştiren bu uzman çiftçiler kendi yollarını ve vizyonlarını takip etme cesaretini gösterdiler. Bu doğrultuda ise çok sayıda deneyim ve bilgi birikimi kazandılar.

Çiftçilerimize gerek teknik destek vererek, gerekse  organik sertifikasyon programları hakkında da bilgilendirerek organik ürün yetiştirmelerinde katkı sağladık.Böylece hane halkı gelirlerini arttırabildi.

Çalışmakta olduğumuz tüm hindistan cevizi tedarikçilerimizin Adil Ticaret onaylı olması, organik prime ek olarak Adil Ticaret primi almalarını da sağlamaktadır. Adil ticaret primi ise, çiftçilere finansman ve teknik destek sağlamak amacıyla farklı projeler yaratmaktadır. Bu da, çiftçilerin mahsul üretimlerini artırmaları,  yatırım yapmaları ve gelirlerini çeşitlendirmek amacıyla ek mahsul yetiştirmeyi düşünmelerine olanak tanımaktadır.

Hindistan cevizi toplama işlemi iki teknikle yapılmaktadır. Biri 30 metre uzunluğundaki ağaçlara tırmanmak, diğeri ise ucunda kama benzeri bir bıçağı bulunan bambu ağacından yapılmış uzun sopalar yardımıyla kesilerek yere düşürmek.  Ancak asıl önemli olan, bu meyvenin size en yakın markette yer alması için büyük bir özveri ve itinayla ürünleri toplayan çiftçilerimizin emeğidir.

Organik hindistan cevizinin yerel yağ fabrikalarımızda işlenmesi ve preslenmesi 4 gün sürmektedir. Bu taze işleme, doğal bir tat için çok önem arz ettiğinden titiz bir kalite denetimi ile garanti edilir. Biz de bu iş birliğimizdeki tüm detayları titizlikle inceleyerek sizlere en kaliteli ürünü sunmaya özen gösteriyoruz.